Tabel 1: Lista colegiilor, liceelor teoretice / tehnice / vocaționale, școlilor profesionale, școlilor posliceale din județul Alba.

Tabel 2: Lista calificărilor pe orașe și școli profesionale.

 

Tabel 1: Lista colegiilor, liceelor teoretice / tehnice / vocaționale, școlilor profesionale, școlilor posliceale din județul Alba.

Denumire lunga Localitate Mediu
LICEUL “HOREA, CLOSCA SI CRISAN” ABRUD ABRUD URBAN
COLEGIUL NATIONAL “BETHLEN GABOR” AIUD AIUD URBAN
COLEGIUL NATIONAL “TITU MAIORESCU” AIUD AIUD URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC AIUD AIUD URBAN
COLEGIUL ECONOMIC “DIONISIE POP MARTIAN” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
COLEGIUL NATIONAL “HOREA CLOSCA SI CRISAN” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
COLEGIUL NATIONAL MILITAR “MIHAI VITEAZUL” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
COLEGIUL TEHNIC “APULUM” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
LICEUL DE ARTE “REGINA MARIA” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC “ALEXANDRU DOMSA” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC “DORIN PAVEL” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
LICEUL TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC “GROF MAJLATH GUSZTAV KAROLY” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
LICEUL TEORETIC “SFANTUL IOSIF” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
SCOALA POSTLICEALA “HENRI COANDA” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
SCOALA POSTLICEALA DE AFACERI ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
SCOALA POSTLICEALA FEG ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
SCOALA POSTLICEALA SANITARA ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
SCOALA PROFESIONALA GERMANA ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX “SFANTUL SIMION STEFAN” ALBA IULIA ALBA IULIA URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC “TARA MOTILOR” ALBAC ALBAC RURAL
LICEUL TEHNOLOGIC DE TURISM SI ALIMENTATIE ARIESENI ARIEŞENI RURAL
LICEUL “DR. LAZAR CHIRILA” BAIA DE ARIES BAIA DE ARIEŞ URBAN
COLEGIUL NATIONAL “INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ BLAJ URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC “STEFAN MANCIULEA” BLAJ BLAJ URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC “TIMOTEI CIPARIU” BLAJ BLAJ URBAN
LICEUL TEOLOGIC GRECO-CATOLIC “SFANTUL VASILE CEL MARE” BLAJ BLAJ URBAN
SCOALA POSTLICEALA SANITARA BLAJ BLAJ URBAN
SCOALA SANITARA POSTLICEALA “CAROL DAVILA” BLAJ BLAJ URBAN
COLEGIUL NAȚIONAL “AVRAM IANCU” CÂMPENI CÂMPENI URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC SILVIC CIMPENI CÂMPENI URBAN
SCOALA POSTLICEALA “HENRI COANDA” CAMPENI CÂMPENI URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL “ALEXANDRU BORZA” CIUMBRUD CIUMBRUD URBAN
COLEGIUL TEHNIC “ION D. LAZARESCU” CUGIR CUGIR URBAN
LICEUL TEORETIC “DAVID PRODAN” CUGIR CUGIR URBAN
SCOALA POSTLICEALA “MED-FARM SPERANTA” CUGIR CUGIR URBAN
SCOALA PROFESIONALA CUGIR CUGIR URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC JIDVEI JIDVEI RURAL
LICEUL TEHNOLOGIC OCNA MURES OCNA MUREŞ URBAN
LICEUL TEORETIC “PETRU MAIOR” OCNA MURES OCNA MUREŞ URBAN
SCOALA POSTLICEALA “MED FARM SPERANTA” OCNA MURES OCNA MUREŞ URBAN
COLEGIUL NATIONAL “LUCIAN BLAGA” SEBES SEBEŞ URBAN
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ” FLORIN FLESERIU” SEBES SEBEŞ URBAN
LICEUL GERMAN SEBES SEBEŞ URBAN
LICEUL TEHNOLOGIC SEBES SEBEŞ URBAN
SCOALA POSTLICEALA HENRI COANDA SEBES SEBEŞ URBAN
SCOALA PROFESIONALA DUALA SEBES SEBEŞ URBAN
LICEUL TEORETIC TEIUS TEIUŞ URBAN
LICEUL “CORNELIU MEDREA” ZLATNA ZLATNA URBAN

 

Tabel 2: Lista calificărilor profesionale (meseriilor) pe orașe și școli profesionale.

Localitate Unitatea de învățământ Domeniul de formare Calificarea profesională
Aiud Colegiul Național Bethlen Gabor Aiud Turism și alimentație Ospătar(chelner)vânzător în unități de alimentație
Aiud Liceul Tehnologic Aiud Mecanică Mecanic auto
Aiud Liceul Tehnologic Aiud Comerț Comerciant – vânzător
Alba Iulia Colegiul Economic “Dionisie Pop Martian”Alba Iulia Turism și alimentație Bucătar
Alba Iulia Colegiul Economic “Dionisie Pop Martian”Alba Iulia Turism și alimentație Ospătar(chelner) vânzător în unități de alimentație
Alba Iulia Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia Industrie textilă și pielărie Confecționer articole din piele și înlocuitori
Alba Iulia Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia Industrie textilă și pielărie Confecționer produse textile
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Alexandru Domșa”  Alba Iulia Mecanică Mecanic auto
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Alexandru Domșa”  Alba Iulia Mecanică Tinichigiu vopsitor auto
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Alexandru Domșa”  Alba Iulia – SPGA Electromecanică Electromecanic utilaje și instalații industriale
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Alexandru Domșa”  Alba Iulia – SPGA Mecanică Modelier
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Alexandru Domșa”  Alba Iulia – SPGA Mecanică Operator la mașini cu comandă numerică
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Dorin Pavel”Alba Iulia Electric Electrician exploatare centrale, stații și rețele electrice
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Dorin Pavel”Alba Iulia Construcții, instalații și lucrări publice Zidar-pietrar-tencuitor
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Dorin Pavel”Alba Iulia Construcții, instalații și lucrări publice Instalator instalații tehnico-sanitare și de gaze
Alba Iulia Liceul Tehnologic “Dorin Pavel”Alba Iulia Mecanică Sudor
Albac Liceul Tehnologic “Tara Motilor” Albac Agricultură Lucrător in agroturism
Arieseni LICEUL TEHNOLOGIC DE TURISM SI ALIMENTATIE ARIESENI Turism şi alimentaţie Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie
Baia de Aries Liceul tehnologic ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieș Mecanică Mecanic utilaje si instalatii in industrie
Blaj Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj Mecanică Mecanic utilaje și instalații în industrie
Blaj Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj Electric Electrician constructor
Blaj Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj Mecanică Operator la mașini cu comandă numerică
Blaj Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj Mecanică Rectificator
Blaj Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj Mecanică Lăcătuș mecanic prestări servicii
Blaj Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj Mecanică Strungar
Blaj Liceul Thnologic “Ștefan Manciulea”  Blaj Industrie alimentară Brutar-patiser-preparator produse făinoase
Blaj Liceul Thnologic “Ștefan Manciulea”  Blaj Comerț Comerciant-vânzător
Campeni Liceul Tehnologic Silvic Campeni Silvicultură Pădurar
Campeni Liceul Tehnologic Silvic Campeni Turism şi alimentaţie Ospătar (chelner) vânzător în unităţi de alimentaţie
Campeni Liceul Tehnologic Silvic Campeni Electromecanică Electromecanic utilaje si instalatii industriale
Campeni Liceul Tehnologic Silvic Campeni Mecanică Mecanic utilaje si instalatii in industrie
Ciumbrud Liceul Thnologic Agricol  “Alexandru Borza ”  Ciumbrud Agricultură Lucrător in agroturism
Cugir Colegiul Tehnic”Ion D. Lăzărescu” Cugir Mecanică Operator la mașini cu comandă numerică
Cugir Colegiul Tehnic”Ion D. Lăzărescu” Cugir Electromecanică Electromecanic utilaje și instalații industriale
Jidvei Liceul Tehnologic Jidvei Mecanică Mecanic agricol
Jidvei Liceul Tehnologic Jidvei Agricultură Horticultor
Ocna Mures Liceul Tehnologic Ocna Mures Comerț Comerciant-vânzător
Ocna Mures Liceul Tehnologic Ocna Mures Mecanică Mecanic utilaje si instalatii in industrie
Ocna Mures Liceul Tehnologic Ocna Mures Mecanică Lăcătuș construcții metalice și utilaj tehnologic
Ocna Mures Liceul Tehnologic Ocna Mures Mecanică Sudor
Ocna Mures Liceul Tehnologic Ocna Mures Mecanică Lăcătuș mecanic prestări servicii
Sebes Liceul Tehnologic Sebeș Mecanică Lăcătuș construcții metalice și utilaj tehnologic
Sebes Liceul Tehnologic Sebeș Fabricarea produselor din lemn Tâmplar universal
Sebes Liceul Tehnologic Sebeș Industrie textilă și pielărie Confecționer articole din piele și înlocuitori
Sebes Liceul Tehnologic Sebeș Industrie textilă și pielărie Marochiner
Sebes Liceul Tehnologic Sebeș Comerț Comerciant-vânzător
Zlatna Liceul ,,CORNELIU MEDREA” ZLATNA Mecanica Sudor